تفاوت‌ها بین استاندارد حسابداری ايران و IFRS

تفاوت‌ها بین استاندارد حسابداری ايران و IFRS

استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)

مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری  که توسط هیات استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB) تدوین شده‌اند. هدف این استانداردها، تهیه صورت‌های مالی شرکت‌ها در قالب یک استاندارد جهانی است.

هیات استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB)

یک نهاد مستقل در لندن است که ۱۵ عضو از کشورهای مختلف دارد و کار خود را از سال ۱۹۷۳ آغاز کرده است.

 

با پذيرش IFRS، یک شرکت می‌تواند صورت‌های مالی خود را با اصول مشابه با شرکت‌های رقیب خارجی ارائه کند. در نتیجه قابلیت مقایسه بین اطلاعات این شرکت‌ها وجود دارد.

همچنین بکارگیری IFRS می‌تواند برای شرکت‌هایی که قصد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی خود را دارند، سودمند باشد.

با وجود اعتقاد برخی بر ضرورت پذیرش جهانی IFRS ، عده‌ای بر این باورند که پذیرش کامل IFRS موجب کاهش کیفیت گزارش‌دهی‌ های مالی خواهد شد و این تصور وجود دارد که تحمل هزینه های بالای تغییر استاندارد داخلی به IFRS، مزایای بالایی را ایجاد نخواهد کرد.

نمونه‌هایی از برخی تفاوت‌ها بین استاندارد حسابداری ايران و IFRS

به دلیل نزدیک بودن استاندارد های حسابداری با IFRS بخش قابل توجهی از این دو استاندارد بر هم انطباق دارد ولی تفاوت‌های معنی‌دار موجود را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

– در سطح مفاهیم کلی

در سطح استانداردهای حسابداری به عنوان نمونه مخارج تحقیق و توسعه در استاندارد حسابداری شماره ۷ داخلی، در تاریخ وقوع به هزینه منظور می شوند ولی در IFRS مخارج تحقیق هزینه می‌شوند اما مخارج توسعه‌ای به عنوان مخارج سرمایه‌ای در نظر گرفته می‌شوند .

– چگونگی حرکت به سمت IFRS

تمام شرکت‌هایی که قصد بکارگیری IFRS را دارند باید صورت‌های مالی آغازین مبتنی بر IFRS در تاریخ جابجایی به این استاندارد را ارائه دهند. در این صورت‌های مالی، باید نکات زیر مدنظر قرار گیرند:

  •  شناسایی کلیه دارایی‌ها و بدهی‌ها آن‌ طور که IFRS الزام کرده است .
  •  مواردی که IFRS اجازه داده به عنوان دارایی یا بدهی شناسایی شوند، در نظر گرفته میشوند.

در برخی شرایط IFRS به صورت گذشته‌نگر مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این صورت به قضاوت مدیریت در خصوص شرایط ایجاد رخداد نیاز دارد.

همچنین IFRS الزام می‌کند تا چگونگی گذر به IFRS را در صورتهای مالی افشا کنند.

.

شرکت پارسیس با در نظر گرفتن اهمیت صورت های مالی و استاندارد IFRS  اقدام به تولید نرم افزار صورت های مالی و تلفیقی نموده است که در صفحه اصلی سایت شرکت پارسیس قابل نمایش میبباشد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.