CTO کیست و چه وظایفی دارد؟

CTO کیست و چه وظایفی دارد؟

CTO کیست و چه وظایفی دارد؟

تکنولوژی با شتاب زیادی در حال گسترش است و شرکت‌ها باید همگام با این تغییرات جلو بروند. داستان تلخ شرکت نوکیا به ما نشان می‌دهد که مقاومت در برابر تغییرات جدید ممکن است به چه قیمتی تمام شود. زمانی که تمام سازندگان گوشی‌های هوشمند تصمیم گرفتند به اندروید ملحق شوند نوکیا از این تصمیم سر باز زد و در نتیجه شکست سنگینی را در بازار تجربه کرد. پس اهمیت تکنولوژی و همگام شدن با آن مخصوصا در کسب و کارها بسیار حیاتی است. مدیریت صحیح، نقش حساس و بسیار کلیدی در راهبرد اهداف یک سازمان دارد و این مدیران هستند که مجموعه را برای رسیدن به اهداف سازمان هدایت می‌کنند. با بزرگتر شدن کسب و کارها و تقسیم سازمان‌ها به بخش‌های کوچک‌تر، نیاز به مدیران بیشتر از پیش در کسب و کارها احساس می‌شود. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که CTO کیست و چه وظایفی دارد؟ با ما همراه باشید.

آشنایی کلی با مدیران ارشد

امروزه سازمان‌ها به چند بخش تقسیم شده و مسئولیت هر بخش را یک مدیر به عهده می‌گیرد. به‌عنوان مثال، بخش مالی را مدیر ارشد مالی مدیریت می‌کند که به او CFO می‌گویند. مسائل بازاریابی به مدیر ارشد او یعنی CPO سپرده می‌شود. منابع انسانی نقش کلیدی و حساسی در موفقیت سازمان دارند و این مسئولیت خطیر به مدیر منابع انسانی یا CHRO واگذار می‌شود. همینطور بالاترین مدیر در مجموعه که مدیر عامل یا CEO است، هدایت کلی مجموعه را بر عهده می‌گیرد و در برابر هیات مدیره پاسخگو می‌باشد. به دسته‌ی دیگری از مدیران، مدیر ارشد فناوری یا CTO می‌گویند، در ادامه به طور مفصل درباره‌ی این نقش صحبت می‌کنیم.

CTO چیست؟

CTO مخفف Chief Technology Officer است و معادل فارسی آن مدیر ارشد فناوری می‌باشد. یک مدیر ارشد فناوری باید به شرایط فعلی تکنولوژی شرکت، آگاه بوده و برنامه‌های لازم را برای گسترش این بخش، تدارک ببیند. یک CTO موفق باید هم دانش تجاری داشته باشد هم دانش فناوری. دانش تجاری به او کمک می‌کند تا اهداف سازمان را با تصمیمات فناوری شرکت همگام کند. یک مدیر ارشد فناوری، مسئول توسعه، پیاده سازی، مدیریت و ارزیابی منابع فناوری شرکت است.

موقعیت شغلی CTO رابطه‌ی نزدیکی با CIO و CSO دارد. به این شکل که اگر مجموعه کوچک بوده یا بودجه‌ی کافی نداشته باشد، CTO می‌تواند وظایف آن‌ها را نیز انجام دهد. در حالت کلی یک مدیر ارشد فناوری باید گزارشات خود را به مدیرعامل (CEO) ارائه دهد. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که CTO مدیر اجرایی است و معمولا کار برنامه نویسی انجام نمی‌دهد. در سازمان‌های بزرگ نقش CTO بسیار مهم است و جزء مدیران کلیدی مجموعه حساب می‌شود.

CTO با CIO چه تفاوتی دارد؟CIO vs. CTO: Who’s in Charge of IT Management? - The Missing Report

در سازمان‌های متوسط تا بزرگ که بودجه‌ی بیشتری در اختیار دارند، بهترین حالت این است که سازمان هم CTO داشته باشد و هم CIO. هر دو موقعیت شغلی، تمرکز خود را روی توسعه‌ی تکنولوژی گذاشته‌اند و هر دو فناوری محور هستند. اما فرق آن‌ها چیست؟ تفاوت کلیدی بین CTO و CIO در این است که معمولا CIO تمرکزش را روی عملیات داخلی می‌گذارد و CTO بیشتر روی مسائل خارج از سازمان کار می‌کند. CIO بیشتر با کارمندان IT شرکت به عنوان یک مدیر سروکار دارد، اما CTO روی توسعه‌ی تکنولوژی‌هایی که به رشد سازمان کمک می‌کنند، تمرکز می‌کند. حتی گاهی تکنولوژی‌های جدید را نیز پیشنهاد می‌دهد.

آشنایی با نقش CTO در سازمان‌ها

نقش CTO در سازمان‌ها ممکن است با هم متفاوت باشد. هر سازمان با توجه به شرایطی که دارد، وظایف گوناگونی برای CTO در نظر می‌گیرد. توانایی‌های یک CTO ترکیبی از مسائل فنی، هوش هیجانی و… است. اما معمولا موارد زیر برای یک مدیر ارشد فناوری الزامی هستند:

  • نظارت بر تکنولوژی‌ها و مباحث داغ روز که می‌توانند در اهداف تجاری سازمان تاثیرگذار باشند
  • شناسایی فرصت‌ها و ریسک‌هایی که سازمان را تهدید می‌کنند
  • شرکت در تصمیم گیری‌های مدیران شرکت
  • تحقیق و پیشنهاد سیستم‌های مدیریت محتوای رایج
  • مدیریت تحقیق و توسعه درباره‌ی تکنولوژی و مفاهیم IT
  • اشتراک گذاری استراتژی تکنولوژی شرکت با مدیران، شرکا، سرمایه گذاران و برخی از کارمندان
  • و…

در یک تعریف خلاصه، CTO توضیح می‌دهد که تکنولوژی چگونه در سازمان به کار گرفته شود تا موفقیت کسب و کار را به همراه داشته باشد. همچنین CTO باید عاشق تکنولوژی بوده و از جریان اتفاقات جدید حوزه‌ی IT باخبر باشد. با توجه به ساختار و سلسله مراتب سازمان، CTO ممکن است با تیم تحقیق و توسعه (R&D) یا تیم مهندسان کار کند. سی تی ا باید به خوبی با فعالیت ارگان‌های نظارتی آشنا باشد. برای مثال اگر سی تی ا در آمریکا فعالیت می‌کند، بهتر است نحوه‌ی کار و فعالیت سازمان غذا و دارو، نظارت بر محیط زیست و… را به خوبی بشناسد. همچنین باید با مسائل مربوط به مالکیت معنوی مثل ثبت اختراع، ثبت برند و شرکت، قراردادهای تجاری و… آشنا باشد.

درآمد مدیران ارشد تکنولوژی چقدر است؟

به طور کلی درآمد یک صنف را نمی‌توان به طور کاملا دقیق حساب کرد و باید موارد متعددی مثل تحصیلات، دانش فنی، مهارت‌ها و چیزهای دیگر را هم لحاظ کرد. به خاطر همین نمی‌شود خیلی راحت درآمد مدیران ارشد تکنولوژی را حساب کرد. علاوه بر این، مبلغ درآمد این مدیران، رابطه‌ی مستقیمی با اعتبار و گستره‌‌ی فعالیت شرکت استخدام کننده دارد. برای مثال مبغلی که گوگل به CTO خود پیشنهاد می‌کند تفاوت زیادی با مبلغ پیشنهادی یک شرکت گمنام دارد. حوزه‌ای که CTO در آن فعالیت دارد نیز بسیار مهم است. برای مثال طبق آماری که InfoSec Institute منتشر کرده است، CTOهایی که در حوزه‌ی مالی مشغول به کار هستند به طور میانگین 200.000 دلار در سال درآمد دارند. در حالی که فعالان حوزه‌ی تجارت الکترونیک، سالانه درآمدی در حدود 76.000 دلار دارند. متاسفانه آمار دقیقی از درآمد مدیران ارشد تکنولوژی در ایران وجود ندارد.

 

جمع بندی

مدیران سطح C، بالاترین سطح از مدیران در یک مجموعه می‌باشند و حرف C مخفف کلمه‌ی Chief به معنای رئیس می‌باشد. یکی از این مدیران ارشد، مربوط به بخش تکنولوژی است که به آن CTO می‌گوییم. CTO وظیفه دارد از تکنولوژی در راستای اهداف سازمان استفاده کند. دقت داشته باشید که CTO فقط مسئول مدیریت تیم IT مجموعه نیست. این شخص باید چشم انداز بزرگ‌تری داشته باشد و بتواند در حوزه‌های مختلف تکنولوژی بهترین تصمیم را برای سازمان بگیرد. در واقع، CTO نماینده‌ی بخش تکنولوژی یک سازمان است. CTO و سایر مدیران ارشد در سازمان‌های بزرگ با نیروی انسانی زیاد فعالیت دارند و یک کسب و کار کوچک مثلا 5 نفری نیازی به CTO ندارد.

در این مطلب بررسی کردیم که CTO کیست و چه وظایفی دارد. خوشحال می‌شویم دانش و اطلاعات خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

برگرفته شده از سایت سون لرن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.