Data Science

Data Science

علم داده:

 علم داده یا همان دیتا ساینس علومی مانند: ریاضی و آمار، برنامه‌نویسی تخصصی، تجزیه و تحلیل پیشرفته، هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین را با تخصص موضوعی خاص ترکیب می‌کند تا بینش‌های عملی پنهان در داده‌های سازمان را آشکار کند. از این بینش ها می توان برای هدایت تصمیم گیری و برنامه ریزی استراتژیک استفاده کرد.

حجم فزاینده منابع داده و متعاقباً داده ها باعث شده است که علم داده(دیتا ساینس) یکی از سریع ترین زمینه های در حال رشد در هر صنعت باشد. در نتیجه، جای تعجب نیست که نقش دانشمند داده توسط هاروارد بیزینس ریویو به عنوان «جذابترین شغل قرن بیست و یکم» شناخته شد (لینک خارج از IBM قرار دارد).
سازمان ها برای تفسیر داده ها و ارائه توصیه های عملی برای بهبود نتایج کسب و کار به طور فزاینده ای به آنها متکی هستند.امروزه حوزه مالی و حسابداری از این علم بی بهره نمانده است و میتواند در تجزیه و تحلیل صورت های مالی نیز مورد استفاده قرار بگیرد .چرخه حیات علم داده شامل نقش‌ها، ابزارها و فرآیندهای مختلفی است که تحلیلگران را قادر می‌سازد تا بینش‌های عملی را به دست آورند. به طور معمول، یک پروژه علم داده مراحل زیر را طی می کند:

Data ingestion -> Data storage and data processing -> Data analysis -> Communicate

Data science tools

دانشمندان داده برای انجام تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی و رگرسیون آماری به زبان های برنامه نویسی محبوب متکی هستند. این ابزارهای منبع باز از مدل سازی آماری از پیش ساخته شده، یادگیری ماشین و قابلیت های گرافیکی پشتیبانی می کنند. این زبان ها شامل موارد زیر است

                            .یک زبان برنامه نویسی منبع باز و محیطی برای توسعه محاسبات آماری و گرافیک :R Studio

Python: یک زبان برنامه نویسی پویا و انعطاف پذیر است. پایتون شامل کتابخانه های متعددی مانند NumPy، Pandas & Matplotlib: برای تجزیه و تحلیل سریع داده ها است.

Numpy: یکی از پر استفاده ترین کتابخانه های دیتا ساینس است که برای اجرا کردن عملیات ریاضی روی دیتاها در پایتون مورد استفاده قرار میگیرد.

Matplotlib : کتابخانه ای است برای ترسیم سازیه دیتا و رسم نمودارهای تحلیلی متفاوت از دیتا استفاده میشود.

Pandas : برای فراخوانی دیتا برای تحلیل استفاده میشود، میتواند فایل هارا از جنس های مختلف بخواند و ساختار آنهارا تغییر دهد.

 یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در تحلیل دیتا و ترسیم سازیه آنها ابزار Power bi هست که معادل فارسی آن قدرت هوش تجاری میشود ما یک مقاله برای شما درباره ی این ابزار آماده کرده ایم که میتوانید در اینجا ببینید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.